Menisküs

Menüsküs Nasıl yırtılır?

Diz eklemine gelen ani darbeler,

Hızlı koşarken birden durma,

Ani dönüşler diz ekleminde kayma, burulma, dönme gibi kontrolsüz hareketlerin yansımasına ve dolayısı ile kimi zaman bir sesin de eşlik ettiği iç yaralanmaya neden olurlar.

Ani ve şiddetli bir ağrıyı şişlik takip eder. Bacağın üstüne basma ve hareketlerinde ağrı görülür.

Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak da iç, dış, ön ve arka çapraz bağlar da yırtılabilirler.

Bende menüsküs yırtığı var mı? (Teşhisi)

Dizde takılma

Çömelme ve bacağının üzerine oturmada kısıtlanma

Şişme

Topallama

Diz içi kısmında ve çevresinde hassasiyet

Hareketlerde ses duyulması

Diz ve menüsküs Muayenesi

Rahatsızlığın detaylı sorgulanması ile başlar. Dizde ve çevresindeki şişlikler hassasiyetin elle aranması şiddetinin tespit edilmesi için menüsküsün cilt yüzeyindeki izdüşümü noktalarına temas edilir.

Muayenesinde uzanmış pozisyonda yatan hastaya hekim tarafından bükme açma sırasında sıkıştırma ve döndürme hareketleri yapılarak yırtık kesim radyolojik görüntü ile örtüşüp , örtüşmediği araştırılır.

En bariz yapılan muayene manevrası geliştiren hekimin adıyla Mc Murray testi olarak anılır.

Bunun dışında yüzüstü yatan hastada veya ayakta çömelme kalkma esnasında da farklı testler ile menüsküslerin yapısı muayene edilebilinir.

Menüsküs tedavisi ve artroskopi:

Tamamı eklem içerisinde ve iki büyük kemiğin arasında yer alan bu kıkırdaksı yapılar artroskopi adı verilen bir teknik ile önce teşhisi netleştirilerek ardından tedav edilirler.

Artroskopi

Kelime anlamı olarak eklem içini gözlemek manasına gelir. Eklem içini gözleyen ucu ışık iletecek şekilde geliştirilmiş optik çubuk yardımı ile eklem içinden alınan görüntünün kamera sistemi aracılığıyla ekrana yansıtılması işlemidir. Bu arada eklem içi sıvı (serum) ile şişirilerek görüntüleme kolaylaştırılır.

Bu yöntemin üstünlüğü: Eklemin yapısı bozulmadan görüntülenmesi ve müdahale edilmesidir. Bu sayede en az hasar ile hemen aynı günde ayağa kalkabilecek kadar iyileştirilmiş hastalara ulaşmaktır

menuskus

menuskus2

BİZ SİZİ ARAYALIM

     

    Write a Comment