El ve El bileğinin Yapısı

El bileğimiz, bilek ile parmaklar arasında bağlantıyı sağlayan 8 adet kemik bulunan bir yapısı vardır. El hareketlerinin yapılmasını ise kemiklerin birbirine tutunmasını sağlayan bağlar aracılığıyla olur.

El ve El bileği Rahatsızlıkları

El bileğinde genelde düşme, aşırı kullanım, zorlamalar ve darbelere bağlı travmalar, el bileği çıkığı, el ve bilek kırıkları ile bağ yaralanmaları oluşur. En çok kullandığımız organ olması sebebiyle ellerimizle ilgili tüm sorunlar hayatımızı olumsuz etkiler.

El ve El bileği Rahatsızlık Belirtileri

El bileği kırık, çıkık ya da bağ yaralanmaları ilk önce ağrı olarak kendini gösterir. Şişmeler ve morarmada olabilecek belirtiler olarak sayabiliriz. Bu gibi rahatsızlıklarda el ve bilekte hareket kısıtlığı, güçsüzlük hissederiz. Kesin teşhis için kırık çıkıklarda röntgen görüntüleri kemik ya da eklemdeki kırık çıkık durumunu göstermek için yeterli olur fakat bağ yaralanmaları, eklem zedelenmeleri, yumuşak doku bozuklukları gibi rahatsızlıklar için MR görüntüleri daha doğru bir tercih olacaktır.

El bileği Bağ ve Tendon tedavileri

El bileğine uygulanan birçok tedavi mevcuttur. Kırık, çıkık, tam bağ ve ya tendon kopmalarında cerrahi müdahale şarttır. Çok hafif rahatsızlıklarda alçı, el ateli ve istirahatle iyileşmek mümkündür. Kısmi bağ ve tendon yaralanmalarında ise cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın hücresel tedaviler ile şifa bulmak mümkündür.