Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler vücudumuzu, organ ve dokularımızı oluşturan gerektiğinde başka hücrelere dönüşebilen, gerektiğinde çoğalabilen henüz dönüşüme uğramamış (Kan, Kemik, Kıkırdak, Tendon, Bağ, Sinir, saç, cilt vs) oldukça yetenekli ana hücrelerdir. Kök hücrelerin estetik ve cerrahi tıpta kullanım alanı genişlemeye devam etmektedir.

Vücudumuzda birçok bölgede bulunurlar kanımızda bir miktar kemik iliği kaynaklı kök hücre, büyük kemiklerimizin içerisinde kemik iliği kaynaklı kök hücre ve en zengin kök hücre kaynağı olarak da yağ dokusu kaynaklı kök hücre göbek bölgemizde yoğun olarak bulunur.

Vücutta bir doku hasarı oluştuğunda, yeni dokuya ihtiyaç duyulduğunda bu hücreler aktive olarak hasarlı bölgeye ulaşıp doku onarımı ve doku yenilenmesi sürecini gerçekleştirirler.

Kemik iliği kaynaklı kök hücre tedavisi sonrası ilk olumlu etkiler 3 hafta sonra görülmeye başlanır.

Kemik İliği Kök Hücresi Nasıl Elde Edilir?

Büyük kemiklerimiz kemik iliği kök hücreleri açısından zengindir. Kök hücre tedavisi uygulanacak kişiye ameliyathane şartlarında lokal anestezi ve ya genel anestezi altında Pelvis kemiğinden kemik iliği aspirasyonu yapılarak 50 – 100 cc kemik iliği alınarak yine steril şartlarda kök hücreler ve kan hücreleri birbirinden ayrıştırılıp elde edilen kök hücre açısından zengin doku tedavi bölgesine enjekte edilmeye hazır hale getirilir.

Bugün ki şartlarda hastadan tedavi için kemik iliği alımı, santrifüj edilmesi ve uygulama ortalama 1 saat sürmektedir.

Kemik İliği Kök Hücreleri Hangi Tedavilerde Kullanılabilir?

 • El ve El bileği için: kök hücre ile el ve el bileği tedavisi; el bileğindeki kıkırdak, kemik, tendon, bağ ve kas hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Dirsek için: kök hücre ile dirsek tedavisi; dirsek eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Omuz için: Kök hücre ile omuz tedavisi; omuz eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Kalça için: Kök hücre ile kalça tedavisi; kalça eklemindeki kemik ve kıkırdak hasarlarını onararak eklem ömrünü uzatmak ameliyata giden süreci ortadan kaldırmak için yapılır.
 • Diz için: Kök hücre ile diz tedavisi; diz eklemindeki ön çapraz, arka çapraz, diz kapağı bağları, iç yan bağ, dış yan bağ, menisküs ve kıkırdaktaki grade 2 seviyesine kadarki yırtık ve dejenerasyonların onarımı için yapılır. Dizdeki kireçlenmeyi azaltarak eklem ömrünü uzatmayı sağlayabilir.
 • Ayak ve Ayak bileği için: Kök hücre ile ayak bileği tedavisi; ayak bileğindeki kireçlenmeler, bağ ve tendon hasarlarının onarımını sağlayarak eklem ömrünü uzatmak için yapılır.
 • Kemik Kırıkları için: Kök hücre tedavisi ile kaynamayan kemik kırıkları tedavi edilebilir.
 • Yardımcı tedaviler için: Kök hücre tedavisi uygun hasta grubunda ana tedavi olarak kullanılır bunun yanı sıra artroskopi ile yapılan ayak bileği, diz, kalça, omuz eklemi tedavileriyle kombine edilerek daha hızlı doku iyileşmesi ve doku yenilenmesi sağlanabilir.

NOT: Kök hücre tedavisinde elde edilen sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Kemik İliği Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre Tedavilerinin Avantajları Nelerdir?

 • Ayak, diz, kalça, omuz, dirsek, el bileği ve kaynamayan kemik kırıklarına uygulanabilir yük taşıyan eklemler dışında tedavi sonrası günlük hayata devam edebilmeyi mümkün kılar.
 • Tedaviye hazırlık, tedavi ve taburculuk süresi çok kısadır.
 • Kendi hücrelerimiz olduğu için yan etki riski yoktur.
 • Doğru zamanda başvurulduğunda cerrahi tedavilere giden süreçleri ortadan kaldırabilir, yavaşlatabilir ve ya geciktirebilir.
 • Cerrahi tedavilere karşı duyulan korkular kök hücre tedavileri için geçerli değildir.

Kök Hücre Tedavisi Sık Sorulan Sorular?

 1. Kemik iliği kaynaklı kök hücre tedavisi saç ve cilt tedavilerinde kullanılabilir mi?
  Cevap: Ortobiyoloji olarak hücresel tedavilerden kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücreleri genellikle eklem ve doku hasarlarının onarımı için kullanıyoruz. Bu hücreler estetik amaçla kullanılmıyor.
 2. Hücresel tedavilerde en etkin kök hücre kemik iliği mi, yağ kaynaklı mezenkimal kök hücre midir?
  Cevap: Kemik iliği kök hücre ve yağ kök hücreleri arasında herhangi bir güç farkından ziyade kullanım alanları ve tedaviye hazırlık süreçleri farklılık gösterir yağ dokusu kök hücre açısından daha zengindir ve yağ kaynaklı mezenkimal kök hücrelerle yapılabilecek tedavi daha fazladır.
 3. Kök hücre ile her hastalık tedavi edilebilir mi?
  Cevap: Kök hücre tedavileri ile birçok doku hasarı tedavi edilebilir ama burada önemli olan doku hasarının cerrahi tedavi seviyesine ulaşmadan başvurulmasıdır. Kök hücre önceden sağlam olan ve belirgin bir sebeple sonradan oluşmuş dokuların onarımını sağlayabilir. Kök hücre tedavileri ameliyatların alternatifi değildir. Doğru zamanda başvurulduğunda yüksek oranda şifa bulmayı sağlayabilir.
 4. Kemik iliği kaynaklı kök hücre tedavisiyle protez ameliyatından kurtulabilir miyim?
  Cevap: Hücresel tedaviler cerrahi tedavilere giden süreci uzatmak, durdurmak için tercih edilir cerrahi tedavi seviyesi için yeterli şifa sunamaz.
 5. Genel anestezi açısından risk taşıyorsam bana kemik iliği kök hücre tedavisi yapılabilir mi?
  Cevap: Kemik iliği kök hücre tedavisi lokal anestezi ile kısa sürede yapılabilir.

BİZ SİZİ ARAYALIM