Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler vücudumuzu, organ ve dokularımızı oluşturan gerektiğinde başka hücrelere dönüşebilen, gerektiğinde çoğalabilen henüz dönüşüme uğramamış (Kan, Kemik, Kıkırdak, Tendon, Bağ, Sinir, saç, cilt vs) oldukça yetenekli ana hücrelerdir. Kök hücrelerin estetik ve cerrahi tıpta kullanım alanı genişlemeye devam etmektedir.

Vücudumuzda birçok bölgede bulunurlar kanımızda bir miktar kemik iliği kaynaklı kök hücre, Büyük kemiklerimizin içerisinde kemik iliği kaynaklı kök hücre ve en zengin kök hücre kaynağı olarak da yağ dokusu kaynaklı kök hücre göbek bölgemizde yoğun olarak bulunur.

Vücutta bir doku hasarı oluştuğunda, yeni dokuya ihtiyaç duyulduğunda bu hücreler aktive olarak hasarlı bölgeye ulaşıp doku onarımı ve doku yenilenmesi sürecini gerçekleştirirler.

Yağ kaynaklı kök hücre tedavisi sonrası ilk olumlu etkiler 3 hafta sonra görülmeye başlanır.

Yağ Kök Hücresi Nasıl Elde Edilir?

Yağ kök hücreleri açısından vücudun en zengin bölgesi göbek yağlarıdır. Kök hücre tedavisi uygulanacak kişiye ameliyathane şartlarında genel anestezi altında mini liposuction yapılarak 100 – 150 cc yağ dokusu alınarak yine steril şartlarda kök hücreler ve yağ dokuları birbirinden ayrıştırılıp elde edilen kök hücre açısından zengin doku tedavi bölgesine enjekte edilmeye hazır hale getirilir.

Bugün ki şartlarda hastadan tedavi için yağ alımı, santrifüj edilmesi ve uygulama ortalama 1,5 saat sürmektedir.

Yağ Kök Hücreleri Hangi Tedavilerde Kullanılabilir?

 • Saç için: Kök hücre ile saç tedavisi saç dökülmesi olan fakat hala saçlı saç derisine sahip hastaların saç teli sayısını artırmak, var olan saç tellerini güçlendirerek dökülmesini önlemek, ve saç derisini yenilemek amacıyla yapılır. Saç ekiminin alternatifi değildir. Tamamen açılmış saç derisinde istenilen etkiyi sağlaması beklenmemelidir.
 • Cilt için: Kök hücre ile cilt tedavisi yaşlanan ve elastikiyetini kaybeden cilt dokusunu yenilemek, gerekiyorsa ciltteki hacim kayıplarını gidermek için hastaya kendi yağlarından cilt dolgusu sağlamak için yapılır.
 • El ve El bileği için: kök hücre ile el ve el bileği tedavisi; el bileğindeki kıkırdak, kemik, tendon, bağ ve kas hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Dirsek için: kök hücre ile dirsek tedavisi; dirsek eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Omuz için: Kök hücre ile omuz tedavisi; omuz eklemindeki kemik, kıkırdak, kas, tendon, ve bağ hasarlarının onarımı için yapılır.
 • Omurga için: Kök hücre ile omurga tedavisi; omurgamızdaki omurlarda oluşan kireçlenme ve omur kırıklarının onarımı için yapılır.
 • Kalça için: Kök hücre ile kalça tedavisi; kalça eklemindeki kemik ve kıkırdak hasarlarını onararak eklem ömrünü uzatmak ameliyata giden süreci ortadan kaldırmak için yapılır.
 • Diz için: Kök hücre ile diz tedavisi; diz eklemindeki ön çapraz, arka çapraz, diz kapağı bağları, iç yan bağ, dış yan bağ, menisküs ve kıkırdaktaki grade 2 seviyesine kadarki yırtık ve dejenerasyonların onarımı için yapılır. Dizdeki kireçlenmeyi azaltarak eklem ömrünü uzatmayı sağlayabilir.
 • Ayak ve Ayak bileği için: Kök hücre ile ayak bileği tedavisi; ayak bileğindeki kireçlenmeler, bağ ve tendon hasarlarının onarımını sağlayarak eklem ömrünü uzatmak için yapılır.
 • Kemik Kırıkları için: Kök hücre tedavisi ile kaynamayan kemik kırıkları tedavi edilebilir.
 • Yardımcı tedaviler için: Kök hücre tedavisi uygun hasta grubunda ana tedavi olarak kullanılır bunun yanı sıra artroskopi ile yapılan ayak bileği, diz, kalça, omuz eklemi tedavileriyle kombine edilerek daha hızlı doku iyileşmesi ve doku yenilenmesi sağlanabilir.

NOT: Kök hücre tedavisinde elde edilen sonuçlar kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Yağ Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre Tedavilerinin Avantajları Nelerdir?

 • Ayak, diz, kalça ve omurga gibi yük taşıyan bölgeler dışında tedavi sonrası günlük hayata devam edebilmeyi mümkün kılar.
 • Tedaviye hazırlık, tedavi ve taburculuk süresi çok kısadır.
 • Kendi hücrelerimiz olduğu için yan etki riski yoktur.
 • Göbek bölgesinden alınan yağlardan dolayı ikincil yararlar olarak kısmi incelme sağlar.
 • Doğru zamanda başvurulduğunda cerrahi tedavilere giden süreçleri ortadan kaldırabilir, yavaşlatabilir ve ya geciktirebilir.
 • Cerrahi tedavilere karşı duyulan korkular kök hücre tedavileri için geçerli değildir.

Kök Hücre Tedavisi Sık Sorulan Sorular?

 1. Yağ kök hücreleri sadece eklem ve doku hasarlarının onarımı için mi kullanılabilir?
  Cevap: Ortobiyoloji olarak hücresel tedavilerden yağ kaynaklı mezenkimal kök hücreleri genellikle eklem ve doku hasarlarının onarımı için kullanıyoruz ama estetik amaçla yağ kaynaklı mezenkimal kök hücreler saç ve cilt sorunlarında, tercihe bağlı olarak vücutta istenilen bölgelere yağ dolgusu içinde tercih edilebilir.
 2. En etkin kök hücre yağ kaynaklı mezenkimal kök hücre midir?
  Cevap: Kemik iliği kök hücre ve yağ kök hücreleri arasında herhangi bir güç farkından ziyade kullanım alanları ve tedaviye hazırlık süreçleri farklılık gösterir yağ dokusu kök hücre açısından daha zengindir ve yağ kaynaklı mezenkimal kök hücrelerle yapılabilecek tedavi daha fazladır.
 3. Kök hücre ile her hastalık tedavi edilebilir mi?
  Cevap: Kök hücre tedavileri ile birçok doku hasarı tedavi edilebilir ama burada önemli olan doku hasarının cerrahi tedavi seviyesine ulaşmadan başvurulmasıdır. Kök hücre önceden sağlam olan ve belirgin bir sebeple sonradan oluşmuş dokuların onarımını sağlayabilir. Kök hücre tedavileri ameliyatların alternatifi değildir. Doğru zamanda başvurulduğunda yüksek oranda şifa bulmayı sağlayabilir.
 4. Kök hücre tedavisi için alınan yağ sayesinde verdiğim yağları geri alır mıyım?
  Cevap: Verilen yağ için mini liposuction ismini kullanıyoruz ve tedavi için sizden ihtiyaca göre 100 – 150 cc yağ dokusu alıyoruz beslenme düzeninize aynı şekilde devam ettiğiniz takdirde kaybettiğiniz kadar yağı tekrar almanız mümkündür.
 5. Göbek bölgemde yağ yok kök hücre tedavisini yaptırmam nasıl mümkün olacak?
  Cevap: Her insanda belli miktarda yağ dokusu vardır. Göbek bölgesi yağ açısından oldukça zengindir ama göbek bölgesinde yeterli oranda yağ bulunmuyorsa kök hücre tedavisi için basen ve ya bacak içlerinden de yağ alınarak tedavi yapılabilir.

BİZ SİZİ ARAYALIM