Menisküs Hareketi Engeller mi?

Menisküslerimiz eklem içinde konumlandıkları alanda esnek yapıları sayesinde kemiklerin birbirlerine olan konumlarına destek sağlamaktadırlar. Eklem hareket açıklığı içerisinde dizin tüm yüzeyleri her zaman karşılıklı temas halinde değildir. Farklı açı ve pozisyonlardaki bu değişik temas yüzeylerini arttırmak için menisküslerin sağlıklı bir şekilde yapılarını korumaları gerekmektedir.

Eklemlerimizn aşınmaya başladığı ilk zamanlarda özellikle sadece yuvarlanma değil de dönme hareketinin de görüldüğü iç menisküs üzerinde bir stres artışı meydana gelir. İç eklem ağrısı olarak tarif edilen bu ağrı kalça ekleminin erken dönem ağrıları ile de karışabilmektedir. Ayırıcı tanıda kalça eklem hareket açıklığının değerlendirilmesi özellikle önem taşır. Bunun dışında radyolojik incelemeler ve kas ve bağ yapı değerlendirmeleri önemlidir.

Bu yazının konusu ola menisküslerin hareketi engelleyebildikleri bazı olayları kapsamaktadır. Baldır kemiğinin üst kısmında yer alan uyluk kemiğinin eklem dışına doğru yönelmesini engellemek için bir tampon, bir eşik görevi görürler. Değişik açı ve pozisyonlardan ani ve kuvvetli hareketler başlamak aşınmış ve bağları esnemiş kişilerde ani harekete izin vermezler. Dizde kilitlenme tabir edilen bu yapının temelinde bağlardaki gerçek ve göreceli uzamaların sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Bahsedilen hastalar kimlerdir?

1: Aşırı kilo aldığı için dizlerinde dışarıya doğru açılanması olan ve sonradan gelişen şekil bozuklukları olan bireyler.

2: Başlangıçta açısal deformiteleri olan ve zamanla artış gösteren hastalar

3: Spor yapmayı sevmeyen kişilerde dizin iç kısmında kaslarda zayıflık geliştiği için esnekliği artmış bireyler

4: Diz kapağı sorunlu hastalar

Eklemin yaralanmaya başladığı ilk anlarda eklem dışına doğru yer değiştiren menisküs ön (boynuzu) kısmı eklemde boşluk hissi yaratarak hareket açıklığını sınırlar. Bunun dışında kova sapı menisküs yırtığı gibi durumlarda, menisküsler eklemi kilitlemeye kadar giden hareket sınırlamaları yaparlar.

Eklem yüzeylerindeki kıkırdak yapılarının veya yeni oluşmuş osteofitlerin varlığı menisküslerin yukarıda bahsedilen mekaniğini yapamamalarına neden olduğu için yırtılma ve hasarlarına engel olmaktadırlar.

Yazının özü: Anatomik yapıyı fonksiyonuyla birlikte değerlendirmelidir.

meniskus2

BİZ SİZİ ARAYALIM

    Write a Comment